Yeşil Çay Fiyatları ve Çeşitleri 

Yeşil çay, " Camellia sinensis ” bitkisinin yapraklarından ve tomurcuklarından yapılan bir çay türüdür. Yeşil çayı, aynı bitkiden üretilen siyah çay ve oolong çayından ayıran en önemli şey üretiminde kullanılan oksidasyon işlemine tabi tutulmamış olmasıdır.  Siyah çaylar oksidasyon aşamasından geçmekte olup, yeşil çaylar oksidasyon aşamasından geçmemektedir. Oksidasyon işlemi görmeyen yeşil çay antioksidan bakımından zenginliğini korur.  Şekersiz olarak tüketilen bir fincan yeşil çayda " 0 " kalori bulunması da yeşil çayın tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Yeşil Çay Fiyatları 

Yeşil çay kilogram fiyatları 2000 TL ile 3000 TL arasında çayın kalitesine ve işlenişine göre değişkenlik göstermektedir. Bütün yapraklar halinde, tomurcuk formlarda veya gevşek yapraklar halinde satılmaktadır. Yeşil çay fiyatları formlara ve içeriğine göre çeşitlilik gösterse de düşük bir bütçe ile yüksek düzeyde çay keyfi için Tea Co. olarak bu konuda da müşterilerimizin yanında olmakta; en kaliteli Yeşil Çayları ulaşılabilir fiyatlarda müşterilerimize sunmaktayız. Gojiberry ve narlı, Kızılcık ve güllü, çilek ve ananaslı, kiraz çiçekli gibi aromalarla harmanladığımız çaylarımız müşterilerimizce yoğun ilgiyle karşılanmaktadır.

Yeşil Çay Çeşitleri 

Yeşil çay pek çok harmana eşlik etmesi sebebiyle oldukça geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. İçerdiği bitki, meyve, aroma gibi bileşenlerle birbirinden farklı çay deneyimi yaşatmaktadır.

 

Yeşil Çay Çeşitleri arasında : 

  • Matcha Çayı 
  • Gyokuro Çayı 
  • Sencha Çayı 
  • Gunpowder
  • Hojicha
  • Genmaicha
  • Dragon Well
  • Bancha Çayı gibi çaylar dikkat çekmektedir.

 

Organik Yeşil Çay 

Organik Yeşil Çay, üretim sürecinin hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmayan, kimyasal işleme tabi tutulmayan çaylardır. Organik çay üretimi, ilk olarak 1986 yılında Sri Lanka’da gerçekleşmiştir. Günümüz organik çay üretici ülkeler arasında başta Sri Lanka olmak üzere Çin, Japonya, Şili, Tanzanya, Kenya, Malawi ve Arjantin yer almaktadır.

Organik çay demlemek çay severler oldukça önemli bir konudur. Çay demleme sürecinin nasıl ilerlediğine dair soru işaretleri arttıkça çayın kalitesi de değişmekte, gerçek aroma alınamamaktadır. Doğru demleme koşulları sağlanmadığında çayın acı tat vermesi de karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir.

Tomurcuk Yeşil Çay 

Tomurcuk halindeki yeşil çayın diğerlerinden en büyük farkı verdiği aromadır. Tomurcuk yeşil çayın aroması diğer yeşil çaylara göre yoğundur. Güçlü ve yoğun yeşil çay sevenlerin en çok tercih ettiği yeşil çay çeşitlerinden biridir. Tomurcuk yeşil çayın kalitesini anlamanın ve iyi çay içmenin birkaç püf noktası bulunmaktadır.Eğer çayı dökme olarak değil de poşet çay şeklinde tercih ediyorsanız çay poşeti önemli bir püf noktası olacaktır. Tea Co. olarak %100 pamuk müslin bez çay torbaları kullanıyor, yoğun aroma ve yüksek tat profili sunuyoruz.

Yaprak Yeşil Çay 

Gevşek yaprak yeşil çaylar; sakinleştirici aromayı ve lezzeti beraberinde getiren temel yağları içeriyor. Çay yaprakları kırıldığında, çayın yüzey alanı arttığından bu temel yağlar daha kolay buharlaşıyor. Gevşek yaprak yeşil çaylar, çeşidine bağlı olarak 3-5 kez tekrar demlenebiliyor. Her demlemede yapraklar farklı lezzet notaları ve farklı bir tat deneyimi sunuyor. Tea Co. olarak biz de gevşek yaprak çaylarla çalışıyor; çay yapraklarının tamamını kullanarak çayın en lezzetli ve kaliteli formuyla eşsiz bir demleme deneyimi sunuyoruz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR