Dünyanın Çayı

Ben Nazlı Esen Ummansu

Benim Tea Co ile olan yolculuğum 2016 yılında başlasa da pandemi benim dönüm noktam oldu.

Mağaza operasyonumuzun neredeyse durduğu pandemi döneminde, içimdeki üretim tutkusunun bana verdiği heyecan ve çalışma isteği yoluma devam etmek için bana güç verdi.

Sonrasında eve aldığım küçük bir dikiş makinesi ile %100 müslin bezden çay torbaları dikmeye başladım. Böylece Türkiye’de bir ilk olan müslin torba çay üretim hattının başlangıcını yapmış oldum.

Müslin poşet çayların diğer poşet çayların aksine demlenen çaya nano ve mikroplastik kalıntısı bırakmaması ve doğada tamamen çözünebilmesi benim için son derece önemliydi.

Şimdi ise evde kendi kendime diktiğim müslin çay torbalarından, büyük bir ekibe ve üretim ağına dönüştük. 2000 m2 fabrikamızda, %82’sinin kadın olduğu 75 kişilik ekibimiz ile 800’ü aşkın işletmeye müslin çay poşetlerimizi ulaştırmanın sevincini yaşıyoruz.

Sağlıklı ambalajlardaki lezzetli çaylarımızı sayısız insana ulaştırırken, kadın istihdamını da destekliyoruz. Üretiminden son kullanıcıya kadar sürecin her aşamasında kadınların yer alıyor olması bana inanılmaz bir motivasyon sağlıyor.

Şimdi geriye baktığımda, henüz 24 yaşımdayken birçok insandan “vazgeç, yapamazsın” gibi cümleler duyarak başladığım bu yolculuğumun birçok insana ulaştığını görmek, daha iyisini yapabilmek için bana her şeyden daha fazla güç veriyor. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR