Rooibos (Roybos) Çayı

Rooibos çayı, Güney Afrika’da yetiştirilen ve “kırmızı çay” olarak da bilinen Rooibos yapraklarının özel baharatlarla harmanlanmasıyla elde edilmektedir. Roybos çayı, kalorisiz olmakla beraber içerisindeki potasyum, demir, kalsiyum, manganez, bakır, sodyum, florid gibi mineraller bakımından da son derece zengindir. 

Özgün aroması, hafif tatlı lezzeti ve yumuşak içimiyle çay severler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Özenle seçilen yapraklardan elde edilen bu değerli içecek, kafeinsiz içeriğiyle hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için ideal bir seçenektir. 

Güney Afrika bölgesinin dağlık bir alanında kızıl çalı (Aspalathus linearis) bitkisinden elde edilen rooibos çayı yaprakları, fermantasyon işlemiyle birlikte kahverengi-kırmızı bir renk aldığından dolayı “Kızıl Çalı” olarak adlandırılmaktadır. Kafeinsiz olma özelliği ile siyah çay ve kahve yerine bir alternatif olarak görülebilmektedir. 

Rooibos Çayı Çeşitleri 

Rooibos çayı hafif tat profili ve yumuşak içimi sebebiyle birbirinden farklı harmanlara eşlik etmektedir. Çeşitli bitki ve meyve kombinasyonlarının çok yakıştığı rooibos çayı çeşitleri arasında; 

  •  Vanilyalı Roybos Çayı
  •  Karamelli Roybos Çayı, 
  •  Balkabaklı Roybos Çayı
  • Lavantalı Roybos Çayı
  • Meyveli Roybos Çayı
  • Kızılcıklı Roybos Çayı

gibi pek çok çeşit yer almaktadır.

Tea Co. olarak rooibos çaylarımızda hem karamel ve fındık parçalarıyla oluşturduğumuz bir harman; hem kızılcık dilimleri ve vanilya aroması kattığımız bir harman hem de dondurularak kurutulmuş balkabağı, tatlı kavun gibi notalarla zenginleştirdiğimiz eşsiz bir harmanımız bulunuyor. Zengin mineral içeriği ve yumuşak içimiyle Rooibos çayı çeşitlerimiz kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır.

Rooibos Çayı Fiyatları 

Dünyada ’Red Bush’ olarak, Türkiye'de ise ’Kırmızı Çay’ adıyla bilinen rooibos çayı fiyatları kilogram fiyatı 1000 TL’den 3000 TL’ye kadar alıcı buluyor. Düşük bir bütçe ile yüksek düzeyde çay keyfi için Tea Co. olarak bu konuda da müşterilerimizin yanında olmakta; en kaliteli Rooibos çaylarını birbirinden lezzetli bitki ve meyvelerle birleştirip, çaylara aroma katarak herkes için ulaşılabilir fiyatlarda müşterilerimize sunma misyonuyla ilerlemekteyiz. Bu eşsiz harmanları demlikleriniz için dökme ambalajlarında; pratik çay deneyimleri için de müslin bezlerde tercih edebilirsiniz. 

Rooibos Çayı Nerede Satılır?

Rooibos çayı, genellikle süpermarketler, online alışveriş siteleri ve bazı özel çay mağazalarında satılmaktadır. Satın alma sürecinden önce ürünün kalitesi, içeriği, demleme koşulları, tat profili gibi noktaları araştırmak, bilgi sahibi olarak bilinçli alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Bu noktada ürünü daha önce deneyimlemiş kişilere kulak vermek, kullanıcı yorumlarını incelemek yol gösterici olabilmektedir. 

Rooibos Çayı Hakkındaki Kullanıcı Yorumları 

Birçok kullanıcı, rooibos çayının hafif tadını, yumuşak içimini, içerdiği vitamin ve mineralleri nedeniyle sağlıklı bir seçenek olmasını ilgiyle karşılamaktadır. Ayrıca, Rooibos çayı kafein içeriğinin diğer çay türlerine göre 0 olması sebebiyle tercih edenler de vardır. Bazı kullanıcılar ise stresli anlarda veya günün sonunda rahatlamak için rooibos çayını tercih ettiklerini belirtmektedir. Hafif tatlımsı vanilya aromalı sevenlerin ilgiyle karşıladığı bu çay için; beğeniye ve damak zevkine göre değişebilen durumları da göz önüne alarak bu yorumların kişiye göre değişkenlik gösterdiği açıktır. Bazı kullanıcılar daha yoğun ve kafein içerikli çayları tercih ederken bazıları için de Rooibos çayının hafif yapısı ve benzersiz aromaları tercih sebebi olabilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR