Blog Başlık

 • Mart 08, 2024

  bitki çayı, müslin bez çaylar
 • Şubat 27, 2024

  beyaz çay, yeşil çay
 • Ocak 29, 2024

  vanilya çayı, vanilya
 • Ocak 19, 2024

  Grip, soğuk algınlığı, bitki çayı, kış çayı
 • Ocak 05, 2024

  Detoks Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
 • Aralık 08, 2023

  dahaiyiyasam
 • Eylül 13, 2023

  Pu Erh Çayı Nedir? Nasıl Demlenir?

  Pu Erh çayı Çin’in Yunnan eyaletinde yetişerek bu eyaletin geleneklerine özgü şekilde fermente edilen bir siyah çay çeşididir.

  Bu çayı elde etmek için Camellia Sinensis bitkisi kullanılır. Pu Erh çayı yüksek nem altında fermantasyona tabi tutularak; kurutma, haddeleme, mikrobiyal fermantasyon ve oksitlenme gibi aşamalardan geçer. Böylece daha uzun süre depolanabilmektedir.

  Pu Erh çayı demlemenin bazı püf noktaları vardır ki bunlar uygulandığı takdirde çok daha kaliteli bir tat profili karşımıza çıkmaktadır.  Yazımızın devamında Pu Erh Çayının inceliklerini ve demleme detaylarını bulabilirsiniz.

   

  Pu Erh Çayı Nedir? Nasıl Demlenir?
 • Ağustos 21, 2023

  Beyaz Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Beyaz çay, dünya çay üretiminin sadece %1'ini oluşturan nadir ve özel bir çay türüdür. Beyaz çayın en önemli özelliği, çaylardan en az işleneni olmasıdır. Bu da çay yapraklarının doğal yapısını korur ve beyaz çaya özgü ince tüylerin oluşmasına neden olur.

  Beyaz çay; yeşil ve siyah çaya göre daha güçlü antioksidan özelliğiyle serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırma, bağışıklık güçlendirme, yağ yakımını destekleme gibi pek çok faydayla da sıklıkla tercih edilmektedir.

  Beyaz çay fiyatları ise bu çay özelinde en çok merak edilen sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tea Co. olarak en kaliteli beyaz çayları birbirinden lezzetli bitki ve meyvelerle birleştirdiğimiz harmanlar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

   

  Beyaz Çay Nedir? Faydaları Nelerdir?
 • Temmuz 29, 2023

  Bir Yudumla Gelen Rahatlık: Yeşil Çay

  Yeşil çay, " Camellia sinensis ” bitkisinin yapraklarından ve tomurcuklarından yapılan bir çay türüdür. Yeşil çayı, aynı bitkiden üretilen siyah çay ve oolong çayından ayıran en önemli şey üretiminde kullanılan oksidasyon işlemine tabi tutulmamış olmasıdır.

  Çin tarımının ve tıbbının mitolojisinde efsanevi bir çay ve popüler bir figür olan yeşil çayın ilk ortaya çıkışı M.Ö. 2737 yılına kadar uzanır. Efsanelere göre yeşil çayın, bir yanlışlık sonucunda tesadüf eseri keşfedildiği söylenir. Hikayesi ise şöyle; Shennong adlı bir Çin imparatoru, seyahatlerinden biri sırasında bir bardak sıcak su içmek istiyor. Suyun kaynatıldığı yerde ince bir daldaki yeşil çay yaprakları imparatorun bardağına düşüyor ve suyun renginin koyulaşmasıyla birlikte kokusu da değişiyor. Shennong o an sudaki bu değişimleri fark edemese de suyundan bir yudum aldığında yeşil çayın eşsiz tadı ve rahatlatıcı etkisiyle tanışmış oluyor. Böylece bu antik lezzet, Çin’de doğuyor, üretimi Doğu Asya’daki diğer ülkelere; ünü ise tüm dünyaya yayılmış oluyor. Etkileyici bir hikaye değil mi?   

  Bir Yudumla Gelen Rahatlık:Yeşil Çay
 • Temmuz 13, 2023

  “Yeşil Çay Nedir?”

  Yeşil çay, Asya ülkelerinde özellikle Japonya ve Çin'de uzun bir geçmişe sahiptir ve geleneksel olarak çeşitli törenlerde ve günlük hayatta tüketilir. Son yıllarda ise dünya genelinde popülerliği arttı ve sağlık faydaları nedeniyle birçok insan tarafından tercih edilmeye başladı.

  Birbirinden lezzetli birçok harmanı bulunan yeşil çay hem aromatik yapısıyla hem de sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle dikkat çekiyor. Bu blog yazımızda, yaseminli yeşil çayımız “Jasmine Diamonds”ın içeriği, içim keyfi ve hazırlanışı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Hadi başlayalım!

  Yaseminli Yeşil Çayın Aromatik Büyüsü: Jasmine Diamonds
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR