Beyaz Çay

Beyaz çay, en az işlem görmüş çay türlerinden biri olup, özellikle taze ve genç çay yapraklarından elde edilir. Özgün aroması, hafif tatlı lezzeti ve sayısız sağlık yararları ile bilinir. Antioksidan açısından zengin olan beyaz çay, enerji verirken aynı zamanda vücudu serbest radikallere karşı korur. Özenle seçilen bu yapraklardan elde edilen bu değerli içecek, hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için ideal bir seçenektir. 

Beyaz çay, tıpkı yeşil ve siyah çay gibi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından oluşur. Tomurcuklarından ve yapısında bulunan beyazımsı tüylerinden dolayı beyaz çay olarak adlandırılmıştır. 

En iyi Beyaz çay yılda sadece bir kez erken ilkbaharda hasat edilen genç çay yapraklarından veya minik tüylerle kaplı tomurcuklardan elde edilmektedir. Genç yapraklara beyaz bir görünüm vermek için tomurcuklar güneş ışığından korunarak klorofil oluşumu azaltılır. Beyaz Çay üretiminde enzim oksidasyonunu önlemek için bitki materyalleri toplandıktan hemen sonra buharda pişirilerek kurutulur. Diğer çaylara oranla işlenme süresi kısa olduğundan daha fazla antioksidan içerir ve tadı çok daha hafiftir.

Beyaz Çay Çeşitleri 

Beyaz çay hafif tat profili sebebiyle birbirinden farklı harmanlara eşlik etmektedir. Çeşitli bitki ve meyve kombinasyonlarının çok yakıştığı beyaz çay çeşitleri arasında; 

-portakallı beyaz çay, 

-portakal çiçekli beyaz çay, 

-mangolu beyaz çay

gibi pek çok çeşitle karşımıza çıkmaktadır.

Tea Co. olarak beyaz çaylarımızda hem dondurularak kurutulmuş çilek, ananas ve papayalı bir harman; hem de Roma Papatyası, Çilek, Vanilya, Yasemin çiçeği bulunan başka bir harman oluşturduk. Zengin antioksidan içeriği ve yumuşak içimiyle beyaz çay çeşitlerimiz kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanmaktadır.

Beyaz Çay Fiyatları 

Dünyada ’imparatorların çayı’ olarak, Türkiye'de ise ’beyaz iksir’ adıyla bilinen beyaz çay fiyatları kilogram fiyatı 4 bin 500 TL’ye kadar alıcı buluyor. Düşük bir bütçe ile yüksek düzeyde çay keyfi için Tea Co. olarak bu konuda da müşterilerimizin yanında olmakta; en kaliteli beyaz çayları birbirinden lezzetli bitki ve meyvelerle birleştirip herkes için ulaşılabilir fiyatlarda müşterilerimize sunmaktayız. Bu eşsiz harmanları demlikleriniz için dökme olarak; pratik çay deneyimleri için de müslin bezlerde tercih edebilirsiniz. 

Beyaz Çay Nerede Satılır?

Beyaz çay, genellikle süpermarketler, online alışveriş siteleri ve bazı özel çay mağazalarında satılmaktadır. Diğer çay çeşitleri gibi geniş  bir yelpazede; yaprak, dal, tomurcuk veya karışık formlarda bulunabilmektedir. Satın alma sürecinden önce ürünün kalitesi, içeriği, demleme koşulları, tat profili gibi noktaları araştırmak, bilgi sahibi olarak bilinçli alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Bu noktada ürünü daha önce deneyimlemiş kişilere kulak vermek, kullanıcı yorumlarını incelemek yol gösterici olabilmektedir. 

Beyaz Çay Hakkındaki Kullanıcı Yorumları 

Birçok kullanıcı, beyaz çayın hafif tadını, yumuşak içimini, içerdiği antioksidanlar nedeniyle sağlıklı bir seçenek olmasını ilgiyle karşılamaktadır. Ayrıca, beyaz çayı kafein içeriğinin diğer çay türlerine göre daha düşük olması sebebiyle tercih edenler de vardır. Bazı kullanıcılar ise stresli anlarda veya günün sonunda rahatlamak için beyaz çay tercih ettiklerini belirtmektedir. Beğeniye ve damak zevkine göre değişebilen durumları da göz önüne alarak bu yorumların kişiye göre değişkenlik gösterdiği açıktır. Bazı kullanıcılar daha yoğun ve koyu çayları tercih ederken bazıları için de beyaz çayın narin ve hafif yapısı tercih sebebi olabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR